Nafúkli sme mobilný dom zo 45m2 na 84m2

06.06.2017 | Zuzana Matúšová Girgošková

Pred dvoma rokmi sme sa rozhodli postaviť si malý mobilný dom a prebývať v ňom do času, kým si postavíme väčší, rodinný. Napriek tomu, že šlo o dočasné riešenie, pri jeho stavbe sme s energiou a kvalitou ani len trošku nešetrili. Výsledkom toho bol príjemný, teplý a voňavý domov. Domov, ktorý sa nám, už vlastne, ani nechcelo meniť za niečo iné. Bodku za konečným rozhodnutím dal príchod nášho tretieho syna.

Ujasnili sme si priority

Pri plánovaní nášho bývania sme postupovali na základe tohto kľúča: Stavba rodinného domu, či už slameného, dreveného alebo murovaného nás vyjde z energetického hľadiska na množstvo práce, v porovnaní s prístavbou obývačky či rozšírením detskej izby, teda priestoru, ktorý nám v mobilnom dome chýba. Postaviť rodinný dom, znamená žiť stavbou približne dva roky, kým spomínanými úpravami mobilného domu to predstavuje mesiac života. Finančné hľadisko hralo jasne za prístavbu, ktorá je desaťnásobne lacnejšou investíciou ako postavenie rodinného domu. Radšej investujeme ten čas, energiu a peniaze do nás, do cestovania, do spoločných zážitkov. A tak sa z konceptu mobilného domu stal, koncept rastúceho domu, ktorý rastie a vyvíja sa spolu s nami.

dscf3181Kolíska, symbol našej ďalšej zmeny…

Pôvodný mobilný dom

Mobilný dom má rozmery 3,5x10m na prízemí a rovnako tak na poschodí. Tento pôdorys sme museli zachovať, aby sme spodnú a vrchnú časť domu vedeli naložiť na dva kamióny a po dostavaní rodinného slameného domu, predať novému majiteľovi. Jeho stavba nás stála okolo 25 tisíc eur, bez ceny práce, keďže celý dom, takmer sám, postavil môj muž Janči. (Viac o stavaní mobilného domu v podrobných článkoch tu.) Keďže šlo o dočasný domov nezamerali sme sa na vytvorenie veľkého priestoru, ale na príjemné a kvalitné bývanie.

tbp_1751_1Po rozširovaní domu vznikla nad kuchyňou plnohodnotná spálňa. Zrušili sme sieť a polovičnú galériu. Vybudovali sme poschodie s izbou.

Ako to bolo predtým…

Pred stavebnými úpravami sme mali 45m2 obytnej plochy. Znamenalo to kuchyňu s jedálenským sedením, pracovňu, malú detskú izbu a spanie pre nás v galérií. Izby boli pootvárané, aby dom pôsobil vzdušne a priestranne. Navrhovali sme si to tak z obavy, že dom bude skutočne malý pre život rodiny. Realita však ukázala niečo iné.

dsc_0069-2Konštrukcia prístavby je tiež stĺpiková sedvičového typu s izoláciou Isover Unirol Profi v kombinácií s parozábranou  Isover Vario KM Duplex UV. Ide teda tiež o drevostavbu, ktorá však stojí na pevných základoch. Ešte nás čakajú finálne stavebné a terénne práce.

Život v paneláku

Po nasťahovaní sa do mobilného domu sme zistili, že rozmery nášho domu vôbec nie sú také stiesnené ako obavy, ktoré sme mali. Utvrdili nás v tom aj naši priatelia, rodina, jednoducho všetci tí, ktorí nás navštívili. S prekvapením konštatovali, že sa vôbec necítia ako v nejakom malom „kontajneri“. Stačilo sa odpútať od myšlienky, že bývame v malom a odrazu sme si všimli, že rozmery izieb sú rovnaké ako tie v paneláku, no s výhodou domu a otvoreného priestranstva záhrady.

povodny-stav

Premeny nášho domu

Na pôvodnom pôdoryse môžete vidieť vstup a oproti šikovnú kúpeľňu s wc. Po ľavej strane kuchyňu s jedálenským sedením. Po pravej pracovňu. Na poschodí len jedna izba nad kúpeľňou a chodbou – pôvodná detská izba. Za ňou otvorené spanie so sieťou pre nás. Stačilo jedno dieťa navyše a dom sa začal rozširovať na nepoznanie:).

V novom pôdoryse pribudla na prízemí prístavba obývačky. Na poschodí vznikla veľká detská izba a plnohodnotná spálňa.

 

mn

Fotografie pôvodného stavu mobilného domu

 

_d3p9749

Pôvodná detská izba s rozťahovacou posteľou, komodami a policou na hračky. Viac foto v galérií stránky.

tbp_1583_1

Spanie v galérií nad kuchyňou.

tbp_1571_1Pohľad z galérie detskej izby do pracovne. Otvorený priestor po poschodie sme po úpravách zavreli, čím vzniklo poschodie a nová priestranná detská izba.

Keď pribudla spálňa, obývačka a väčšia detská

Mobilný dom sme začali upravovať tak, aby sme dom rozšírili o detskú izbu pre tri deti, spálňu a obývačku. Ešte v lete sme sa pustili do nadstavby podlažia nad pracovňou, kde vznikla priestranná detská izba s tromi posteľami, dostatočným úložným priestorom pre každé dieťa, plus písací stôl a rôzne prvky hravej kreatívnej detskej izby. Viac v článku 10 tipov pre zdravú a hravú detskú izbu.

dscf3136

Technické riešenia, ktoré sú možné aj potom

A keď už prerábame, tak pod jedným aj so stavebnými úpravami pre technológiu, ktorú bolo nutné rozšíriť tiež. Znamenalo to kúrenie na poschodí. Teplo na prízemí máme z elektrickej podlahovky a pre atmosféru aj z krbových kachlí. Minimálne stavebné úpravy nás stálo nahodenie tepelného čerpadla vzduch-vdcuh Mitsubishi Electric, ktoré v zime kúri a v lete chladí. Aby boli šetrní k prírode a tiež si znížili náklady za réžiu domu, zapojili sme si rekuperáciu STIEBEL ELTRON. Teplo z domu sa ňou nevyvetrá a vzduch v dome je stále čerstvý.

dscf3152Súčasná pracovňa po nadstavbe detskej izby. Nábytok máme vyrobený na mieru, aby sme využili každý cm2 efektívne.

Efektívne využitý každý cm

Dom sme neplánovali rozširovať, a preto na začiatku, pri jeho návrhoch, sme mysleli na využitie každého cm2. Pod schodmi sa nachádza veľký šatník v tvare L, v ktorom máme okrem oblečenia aj zásobník na vodu, kufre a sezónne oblečenie. Posteľ v detskej izbe je nadstavená nad schodiskom, položená z jednej stany na dvoch komodách. Pod ňou vznikol opäť odkladací priestor na stan, spacáky a ešte aj detský kočiar. Nábytok v dome je robený na mieru našim „dvorným stolárom“ Ladislavom Ostradickým. Znamená to, že hluché miesta u nás nenájdete.

dsc_0985Miesto sedačky Janči vybudoval drevené pódium so zabudovanými schodíkmi k balkónovým dverám. Tie sú vo výške 50cm, pretože dom je zapustený do svahu. Zásuvky a masívny nábytok do obývačky je už vo výrobe u nášho stolára Ostradického.

Pódium v obývačke

Aj v prístavbe obývačky sme si dali záležať na dômyselnom odkladacom priestore. Keďže je prístavba rovnako ako mobilný dom zasadená do terénu, museli sme sa popasovať s rôznymi výškami. Miesto sedačky máme drevené pódium, z ktorého je východ do záhrady. Pódiom sme vyriešili výškový rozdiel, pre ktorý by museli viesť k dverám schody a zároveň sme získali bohatý odkladací priestor v pripravovaných zásuvkách pod ním.

dscf3203Na steny sme použili hlinené omietky, o ktorých sa viac dozviete v rozhovore Hlina vie pojať nie len vlhkosť, ale aj negatívnu energiu. Nová izba bez nášho akustického, formaldehyd rozkladajúceho dierkovaného sadrokartónu nemohla byť. Aj o ňom viac v článku Sadrokartón ako prírodný materiál?

Bezpečný a uvoľňujúci interiér

Čo je pri vytváraní domova dôležité? Aby bol domov bezpečný. Jeden z príkladov bezpečnosti je trámový strop. Naše podvedomie ho načítava ako znak bezpečia, pretože vie čo drží strechu nad hlavou. Podprahovo to pôsobí upokojujúco. Navyše, je to zapísané v našom DNA, pretože po stovky rokov sme bývali v dreveniciach, hlinených domoch, ktoré mali drevené trámy. Pocit bezpečia navodzuje aj interiér, v ktorom vás nič neruší, neirituje a vy si môžete v bezpečí oddýchnuť, uvoľniť sa a vypnúť. Príkladom je nábytok z masívu, ktorý má vysokú morálnu hodnotu, pôsobí harmonicky, a preto ho tak často neobmieňame, ako nábytok z umelých materiálov. A o tom to je. Vytvoriť interiér, ktorý nemusíte neustále obmieňať, aby ste mali pocit šťastia. Dôležité je mať stabilný domov, v ktorom nájdeme svoje útočisko a pohodu.

dsc_0973Túto plastiku z hliny nám vytvorila umelkyňa. Je to symbol našej dediny – kaplnka sv. Rozárie, ktorá patrí k najfotografovanejším miestam v našom regióne.

Môžeme sa zakoreniť

Na jeseň sme sa pustili do stavania prístavby obývačky k mobilnému domu. Za každou stavbou treba hľadať aj situáciu a životné postoje vlastníka. Naše bývanie je jednoducho reflexia našich postojov a životného štýlu. Mobilný dom sme stavali v čase, kedy sme ešte nevedeli čo s nami bude. Voľnosť a flexibilita domu nám veľmi pomohla a podporila správne nasmerovanie. Teraz, keď už naša rodina, vzťah, aj zázemie rastie, bolo možné stavať novú časť domu na pevných základoch a takto sa uzemniť a zakoreniť tu, kde všetci spolu patríme.